sobota, 20 czerwca 2009

Czas pracy

Czas pracy radcy na podstawie ustawy o radcach pr.

Radca może być zatrudniony jednocześnie w kilku jednostkach i w wymiarze przekraczającym 1 etat.

Czas pracy = do czasu pracy zalicza się także czas niezbędny do załatwiania spraw
poza lokalem jednostki organizacyjnej, w szczególności w sądach i w innych organach, oraz czas przygotowania się do tych czynności.

Czas pracy w lokalu = min. 2/5 czasu ustalonego w umowie.

Szczególne unormowania wymiaru zatrudnienia i czasu pracy radcy prawnego dotyczy tylko radców prawnych wykonujących zawód w ramach stosunku pracy lub stosunku służbowego. Wyłączają one ewentualne ograniczenia w tym zakresie przewidziane w innych przepisach regulujących, w szczególności stosunki służbowe (tzw. pragmatykach).

Art. 17 URP: Radca prawny wykonujący zawód w ramach stosunku pracy może być zatrudniony jednocześnie w więcej niż jednej jednostce organizacyjnej i w wymiarze przekraczającym jeden etat.

Zgodnie z art. 8 ust. 4 URP, o zakresie (formie), terminach i warunkach wykonywania pomocy prawnej rozstrzyga umowa o jej świadczenie (tu: umowa o pracę). Swoboda umawiania się stron stosunku pracy daje pracodawcy możliwość wynegocjowania z zatrudnionym radcą prawnym ograniczeń w zakresie dodatkowego zatrudnienia. W ścisłym związku z przepisem art. 17 pozostaje art. 18 dotyczący czasu pracy.

Art. 18 URP: Do czasu pracy radcy prawnego zalicza się także czas niezbędny do załatwiania spraw poza lokalem jednostki organizacyjnej, w szczególności w sądach i innych organach, oraz czas przygotowania się do tych czynności. Czas pracy radcy prawnego w lokalu jednostki organizacyjnej nie może być krótszy niż dwie piąte czasu pracy ustalonego w zawartej z radcą prawnym umowie.

"Czas pracy" — czas, w którym pracownik (tu: r.p.) pozostaje do dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 KP).

Czas pracy radcy prawnego wynika z jego wymiaru zatrudnienia (cały etat lub jego część) i obowiązującej u pracodawcy normy czasu pracy. Jest on ustalany w umowie o pracę. W czasie pracy radcy prawnego ustawa wyodrębnia dwie "części":

To wyodrębnienie należy brać pod uwagę przy ocenie pracowniczego obowiązku "przestrzegania czasu pracy", wynikającego z art. 100 § 2 KP. SN uznał, że świadczenie przez r.p. prywatnych usług prawniczych w czasie pracy przeznaczonym na obsługę pracodawcy jest ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych. Wyrok dotyczył sytuacji, w której r.p., pod pretekstem wyjazdu na ogłoszenie wyroku, gdzie miał reprezentować pracodawcę, wykonywał prywatne usługi prawne na rzecz osób trzecich.

Ustalenie wymiaru - powinno nastąpić w umowie o pracę. Dla wzmocnienia funkcji ochronnej tego ustalenia, wymiar może zostać także ustalony, po uzgodnieniu z radcą prawnym, w aktach wewnętrznych pracodawcy ustalających organizację pracy (regulaminie organizacyjnym, regulaminie pracy, odrębnych zasadach świadczenia pomocy prawnej itp.).

rozkład tego czasu w obrębie dni i tygodnia jest kwestią uzgodnień stron,

Czas pracy w lokalu ma zapewnić organom pracodawcy i jego pracownikom możliwość stałego, bezpośredniego kontaktu z radcą prawnym,

Rozmiar czasu pracy w lokalu pracodawcy i sposób dokumentowania jego przestrzegania winien być wynikiem uzgodnień między stronami (przy uwzględnieniu indywidualnych potrzeb pracodawcy w tym zakresie, specyfiki obsługi prawnej tej jednostki i możliwości organizacyjnych stworzonych tam radcy prawnemu).

W odniesieniu do radców prawnych wykonujących zawód w innych formach niż stosunek pracy jedynym uregulowaniem w zakresie czasu świadczenia pomocy prawnej jest art. 8 ust. 4 URP, zgodnie z którym o zakresie (formie), terminach i warunkach wykonywania pomocy prawnej rozstrzyga umowa o jej świadczenie.