sobota, 20 czerwca 2009

Rozwiązanie umowy z radcą

ROZWIĄZANIE STOSUNKU PRACY Z RADCA Z POWODU NIENALEŻYTEGO WYKONYWANIA OBOWIĄZKÓW SŁUŻB.

Rozwiązanie stosunku pracy za wypowiedzeniem z powodu nienależytego wykonywania obowiązków może nastąpić po uprzednim zasięgnięciu opinii rady OIRP. Opinia powinna być przesłana jednostce w terminie 14 dni od zawiadomienia o zamiarze rozwiązania.

Bez zasięgania opinii w przypadku rozwiązania um.:

  • bez wypowiedzenia
  • za porozumieniem stron,
  • za wypowiedzeniem, gdy jego przyczyną jest reorganizacja (likwidacja) stanowiska pracy radcy prawnego, nie łącząca się z negatywną oceną jego pracy.


 

Obowiązek uzyskania opinii rady OIRP przed dokonaniem wypowiedzenia, to ustawowa gwarancja niezależności wykonywania zawodu radcy prawnego w stosunku pracy;

Brak konsultacji zamiaru wypowiedzenia z organem samorządu stanowi naruszenie przepisów o wypowiadaniu umowy o pracę i rodzi po stronie zwalnianego r.pr. roszczenia przewidziane w Kodeksie pracy w razie niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę (art. 44 i nast. k.p.).


 

"Nienależyte wykonywanie obowiązków" — to naruszenie obowiązków wynikających z ustawy o radcach prawnych oraz z Kodeksu Etyki, odnoszących się do wykonywania czynności zawodowych. Pojęcie nienależytego wykonywania obowiązków obejmuje również naruszenie ogólnych obowiązków pracowniczych, nie związanych ze specyfiką zawodu i nie znajdujących potwierdzenia w ustawie ( Z. Klatka) - odmiennie Sąd Najwyższy"dotyczy tylko sytuacji, gdy r.pr. nieprawidłowo wykonywał obowiązki wynikające z tej ustawy".


 

Tryb, w jakim rada OIRP wydaje opinię wynika z regulaminu w sprawie zakresu i trybu działania oraz zasad wynagradzania wizytatorów.

Na wniosek ("zawiadomienie") od pracodawcy (który powinien wskazywać okoliczności uzasadniające zarzut nienależytego wykonywania obowiązków przez r.pr.) dziekan rady OIRP zarządza przeprowadzenie wizytacji, której dokonują dwaj członkowie okręgowego zespołu wizytatorów, powołanego przez radę OIRP. Sporządzają oni stosowne sprawozdanie i wnioski, w oparciu o które dziekan rady OIRP przedstawia pracodawcy żądaną opinię. Opiniowany r.pr. powinien być wysłuchany. Przysługuje mu też prawo złożenia pisemnych wyjaśnień w ciągu 3 dni od otrzymania protokołu. Wizytacja winna być przeprowadzona w ciągu 7 dni od jej zarządzenia, aby rada OIRP miała możliwość przekazania opinii do pracodawcy w wymaganym terminie 14 dni od otrzymania zawiadomienia.


 

Obowiązek zasięgania opinii nie istnieje w przypadku:

  • rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, czy za porozumieniem stron,
  • rozwiązania umowy za wypowiedzeniem, gdy jego przyczyną jest reorganizacja (likwidacja) stanowiska pracy radcy prawnego, nie łącząca się z negatywną oceną jego pracy tak - SN. SN orzekł również, iż konieczność uzyskania uprzedniej opinii organu samorządu radcowskiego dotyczy zamierzonego wypowiedzenia umowy o pracę z powodu wskazanego przez pracodawcę nienależytego wykonywania obowiązków r.pr. i nie obejmuje przypadku, gdy zarzutu takiego pracodawca nie formułuje, a jedynie r.pr. uważa, że rzeczywistą przyczyną wypowiedzenia jest takie jego zachowanie.

    Art. 19 stosuje się też do stosunków służbowych, gdy następuje odwołanie ze stanowiska w trybie decyzji administracyjnej.