sobota, 20 czerwca 2009

OKRĘGOWY SĄD DYSCYPLINARNY

Okręgowy sąd dyscyplinarny rozpatruje:

  • sprawy dyscyplinarne członków OIRP wniesione przez rzecznika dyscyplinarnego oraz
  • odwołania od ostrzeżeń dziekana OIRP.

Od orzeczenia okręgowego sądu dyscyplinarnego służy odwołanie do Wyższego Sądu Dyscyplinarnego.

Skład sądu dyscyplinarnego = 3–osobowy.

Właściwość rzeczowa = właściwy do rozpoznania sprawy jest okręgowy sąd dyscyplinarny OIRP, której obwiniony jest członkiem w chwili wszczęcia postępowania dyscyplinarnego.

Jeżeli przewinienie objęte jedną sprawą popełniło 2 lub więcej obwinionych wpisanych na listę radców lub aplikantów radcowskich w różnych izbach, właściwy jest sąd dyscyplinarny, w okręgu którego popełniono przewinienie, a w razie gdy tego miejsca nie można ustalić - okręgowy sąd dyscyplinarny, w którego okręgu wszczęto najpierw postępowanie dyscyplinarne.

Spory o właściwość rozstrzyga = Wyższy Sąd Dyscyplinarny.

Formy rozstrzygnięcia sądu dyscyplinarnego:

  • orzeczenia albo
  • postanowienia

Orzeczenie może być wydane jedynie na rozprawie.

Odwołania = od orzeczeń i postanowień kończących postępowanie w sprawie odwołanie przysługuje stronom oraz MS w terminie 14 dni od dnia doręczenia odpisu orzeczenia albo postanowienia, wraz z uzasadnieniem i pouczeniem o terminie i trybie wniesienia odwołania.

Prawo wglądu do akt = MS oraz osobom przez niego upoważnionym przysługuje w każdym stadium postępowania prawo wglądu do akt i żądania informacji o wynikach postępowania dyscyplinarnego, jak również prawo żądania prawomocnych orzeczeń dyscyplinarnych bądź postanowień wraz z aktami sprawy.

Koszty postępowania dyscyplinarnego stanowią wszelkie wydatki poniesione w związku z tym postępowaniem.

2. W razie ukarania koszty postępowania ponosi obwiniony. W pozostałych przypadkach koszty dochodzenia i postępowania przed okręgowym sądem dyscyplinarnym pokrywa właściwa okręgowa izba radców, a koszty postępowania przed Wyższym Sądem Dyscyplinarnym - Krajowa Izba Radców Prawnych.

Sąd dyscyplinarny niezwłocznie przesyła odpis prawomocnego orzeczenia:

  • właściwej radzie OIRP - do wykonania,
  • MS i KRRP - do wiadomości.

Okręgowy sąd dyscyplinarny jest organem samorządu radców prawnych. Kadencja okręgowego sądu dyscyplinarnego trwa podobnie jak innych organów 3 lata, jednak zgodnie z ustawa o radcach prawnych organ ten obowiązany jest działać do czasu ukonstytuowania się nowo wybranego organu. Liczba członków okręgowego sądu dyscyplinarnego ustalana jest przez zgromadzenie okręgowej izby radców prawnych, podobnie zresztą wybór członków dokonywany jest przez zgromadzenie okręgowej izby radców prawnych.

Wybory do okręgowego sądu dyscyplinarnego odbywają się w głosowaniu tajnym przy nieograniczonej liczbie kandydatów.

Art. 54. 1. Okręgowy sąd dyscyplinarny rozpatruje sprawy dyscyplinarne członków okręgowej izby radców prawnych wniesione przez rzecznika dyscyplinarnego oraz odwołania, o których mowa w art. 66 ust. 2 [tj. prawo odwołania się od ostrzeżenia dziekana rady okręgowej izby radców prawnych udzielonego radcy lub aplikantowi za przewinienie mniejszej wagi].Orzeczenia okręgowego sądu dyscyplinarnego w sprawie w/w odwołania są ostateczne, w pozostałych sprawach od orzeczeń okręgowego sądu dyscyplinarnego służy odwołanie do Wyższego Sądu Dyscyplinarnego.

        Okręgowy sąd dyscyplinarny, orzeka w I instancji w składzie trzyosobowym (art. 701) w sprawach dyscyplinarnych wniesionych przez rzecznika dyscyplinarnego przeciwko radcom prawnym i aplikantom radcowskim okręgowej izby radców prawnych oraz II instancji w sprawach odwołań od ostrzeżeń udzielonych przez dziekana rady okręgowej izby radców prawnych. Rozstrzygnięcia zapadają w formie orzeczeń lub postanowień i mogą być wydawane tylko na rozprawie (art. 703).

Od orzeczeń i postanowień kończących postępowanie w sprawie odwołanie przysługuje stronom oraz Ministrowi Sprawiedliwości w terminie 14 dni od doręczenia odpisu orzeczenia wraz z uzasadnieniem oraz pouczeniem o sposobie i terminie wniesienia odwołania (art. 704)

        Właściwy do rozpoznania sprawy jest okręgowy sąd dyscyplinarny okręgowej izby radców prawnych, której obwiniony jest członkiem w chwili wszczęcia postępowania dyscyplinarnego, jeśli przewinienie popełnione zostało przez dwóch lub więcej obwinionych wpisanych na listę w różnych izbach, właściwy jest sąd w okręgu którego popełniono przewinienie, a gdy nie można tego miejsca ustalić – sąd w okręgu którego najwcześniej wszczęto postępowanie. Spory o właściwość rozstrzyga Wyższy Sąd Dyscyplinarny. (art. 702)

        Sąd dyscyplinarny niezwłocznie przesyła odpis prawomocnego orzeczenia właściwej OIRP do wykonania, a Ministrowi Sprawiedliwości i Krajowej Radzie Radców Prawnych do wiadomości. (art. 71)