sobota, 20 czerwca 2009

Radca w organach

RADCA WYKONUJĄCY PRACĘ W ORGANIE SAMORZĄDOWYM LUB PAŃSTWOWYM

Wykonywanie pomocy prawnej w organie samorządowym lub państwowym w ramach stosunku pracy podlega ogólnym regułom przewidzianym dla tej formy wykonywania zawodu w ustawie o radcach prawnych, w szczególności jeśli chodzi o kwestie samodzielności i niezależności działania .

Organizacyjną gwarancją niezależności jest:

  • zajmowanie samodzielnego stanowiska pracy podległego bezpośrednio kierownikowi jednostki organizacyjnej,
  • zakaz polecenia radcy prawnemu wykonywania czynności wykraczających poza zakres pomocy prawnej,
  • samodzielne prowadzenie spraw przed organami orzekającymi (art.14)
  • niezwiązanie poleceniem co do treści opinii prawnej (art. 13)

Odrębności dotyczą zagadnień organizacyjnych, tj. struktur (komórek organizacyjnych), w jakich może być wykonywana pomoc prawna oraz dopuszczalnych wyjątków od przewidzianej w art. 9 ust. 1 zasady zajmowania samodzielnego stanowiska i bezpośredniej podległości radcy prawnego kierownikowi jednostki organizacyjnej.

    W myśl art. 9 ust. 3, "w organie państwowym lub samorządowym r.p. wykonuje pomoc prawną w komórce lub w jednostce organizacyjnej, w biurze, w wydziale lub na wyodrębnionym stanowisku do spraw prawnych podległym bezpośrednio kierownikowi tego organu. W organie państwowym r.p. może być zatrudniony także w innej wyodrębnionej komórce lub jednostce organizacyjnej i podlegać jej kierownikowi."

Z w/w przepisu wynika, iż w organie państwowym i samorządowym ustawodawca dopuszcza wykonywanie zawodu radcy prawnego nie tylko na samodzielnym stanowisku podległym bezpośrednio kierownikowi danego organu, ale także w wyodrębnionej wieloosobowej strukturze organizacyjnej powołanej do świadczenia pomocy prawnej (np. w departamencie, wydziale, zespole). W konsekwencji, bezpośrednim zwierzchnikiem r.pr. zatrudnionego w takiej strukturze nie będzie kierownik jednostki organizacyjnej (organu państwowego lub samorządowego), lecz kierownik danej komórki organizacyjnej (np. inny r.p. pełniący funkcję dyrektora departamentu prawnego).

Ponadto w organie państwowym r.pr. może być zatrudniony także w innej (niż prawna) komórce organizacyjnej i świadczyć pomoc prawną (z założenia — bardziej wyspecjalizowaną, np. z zakresu gospodarowania nieruchomościami) na rzecz tej komórki. Także w tym przypadku r.p. będzie wyjątkowo podlegał kierownikowi konkretnej komórki organizacyjnej, a nie bezpośrednio kierownikowi całej jednostki organizacyjnej (organu).