sobota, 20 czerwca 2009

Sprzeciw ministra

Sprzeciw Ministra Sprawiedliwości (MS) od uchwały wpisowej Rady OIRP

Sprzeciw Ministra = Rada OIRP zawiadamia, w terminie 30 dni, MS o każdej uchwale o wpisie na listę radców lub aplikantów radcowskich, jak i o odmowie wpisu.

Wpis na listę uważa się za dokonany, jeżeli MS nie sprzeciwi się w terminie 30 dni od dnia otrzymania uchwały wraz z aktami osobowymi wpisanego. MS wyraża sprzeciw w formie dec. administracyjnej. Sprzeciw MS może być zaskarżony przez zainteresowanego do sądu administracyjnego w terminie 30 dni od dnia doręczenia sprzeciwu.

Wpis na listę radców prawnych

  • Uchwała rady OIRP w spr. wpisu na listę radców powinna być podjęta w terminie 30 dni od złożenia wniosku (tylko na wniosek).
  • Od uchwały służy odwołanie do Prezydium KRRP w terminie 14 dni od daty doręczenia uchwały.
  • Od uchwały Prezydium KRRP odmawiającej wpisu na listę radców służy odwołanie do MS, zgodnie z pa.
  • Od ostatecznej decyzji MS zainteresowanemu oraz Prezydium KRRP służy skarga do sądu administracyjnego w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji.
  • W wypadku niepodjęcia uchwały przez radę OIRP w terminie 30 dni od złożenia wniosku o wpis, lub niepodjęcia uchwały przez Prezydium KRRP w terminie 30 dni od doręczenia odwołania, zainteresowanemu służy skarga do sądu administracyjnego.


 

Sprzeciw MS jest decyzją administracyjną i tak jak każda decyzja administracyjna może być zaskarżony przez zainteresowanego do sądu administracyjnego w terminie 30 dni od dnia doręczenia sprzeciwu.

Uprawnienie MS jest środkiem nadzoru nad działalnością samorządu zawodowego.

Minister może się sprzeciwić wpisowi, ale nie odmowie wpisu.

Wykonanie uchwały o wpisie na listę radców prawnych podlega odroczeniu do czasu upływu 30 dniowego terminu od otrzymania przez ministra uchwały wraz z aktami sprawy.

Wniesienie sprzeciwu jest równoznaczne z uchyleniem uchwały organu I instancji w postępowaniu odwoławczym. Zainteresowany może wnieść skargę do sądu administracyjnego i uzyskać uchylenie sprzeciwu lub stwierdzenie jego nieważności, w następstwie czego decyzja o wpisie na listę będzie mogła zostać wykonana. W przypadku nie wniesienia skargi do sądu administracyjnego lub nie uzyskania uchylenia bądź stwierdzenia nieważności decyzji ministra o wniesieniu sprzeciwu, wpis na listę nie będzie dokonany.

Sprzeciw ministra jest decyzją administracyjną. Działa on jednak nie w trybie odwoławczym ale na podstawie szczególnego przepisu. Sprzeciw wymaga uzasadnienia i podlega doręczeniu zainteresowanemu. Na decyzję MS o sprzeciwie, skarga przysługuje tylko zainteresowanemu. Nie przysługuje natomiast radzie izby. Warunkiem skutecznego wniesienia skargi do sądu administracyjnego jest wcześniejsze zwrócenie się do MS z wezwaniem do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi).