sobota, 20 czerwca 2009

Zawieszenie wykonywania zawodu

Kiedy następuje zawieszenie prawa do wykonywania zawodu

Zawieszenie prawa do wykonywania zawodu następuje w wypadku:

  1. wykonywania zawodu adwokata,
  2. podjęcia pracy (innej niż radcy) w organach wymiaru sprawiedliwości, w organach ścigania lub kancelarii notarialnej,
  3. podjęcia pracy w Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.
  4. orzeczenia dyscyplinarnego o zastosowaniu tej kary (z chwilą uprawomocnienia się)
  5. zawieszenie może nastąpić także, na czas trwania postępowania, w razie wszczęcia postępowania poprzedzającego uchwałę rady izby w sprawie trwałej niezdolności do wykonywania zawodu.

Zawieszenia prawa do wykonywania zawodu radcy prawnego nie stosuje się wobec zatrudnionych na stanowiskach radców w organach, o których mowa pkt 2.

Uchwała rady OIRP w sprawie zawieszenia powinna być podjęta w terminie 30 dni od powzięcia wiadomości o zaistnieniu przyczyn.

Od uchwały, zainteresowanemu służy odwołanie do Prezydium KRRP w terminie 14 dni od dnia doręczenia uchwały. Uchwała Prezydium KRRP powinna być podjęta w terminie 30 dni od dnia doręczenia odwołania.

Od uchwały Prezydium KRRP zainteresowanemu służy odwołanie do MS, zgodnie z kpa.

Od ostatecznej decyzji MS zainteresowanemu oraz Prezydium KRRP służy skarga do sądu administracyjnego w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji.

Zgodnie z 28 ust. 1 URP zawieszenie prawa do wykonywania zawodu radcy prawnego następuje w wypadku:

wykonywania zawodu adwokata,

Można być wpisanym jednocześnie na listę adwokatów i listę radców prawnych, nie można jednak wykonywać jednocześnie obu tych zawodów. Jeżeli dana osoba wykonuje zawód adwokata, to prawo do wykonywania zawodu radcy prawnego ulega zawieszeniu.

        podjęcia pracy w organach wymiaru sprawiedliwości, w organach ścigania lub kancelarii notarialnej (zawieszenia prawa do wykonywania zawodu radcy prawnego nie stosuje się jednak wobec osób zatrudnionych na stanowiskach radców prawnych w tych organach).

        Powyższe dotyczy przede wszystkim: sędziego, prokuratora, notariusza, asesora sądowego, prokuratorskiego, notarialnego, aplikanta sądowego, prokuratorskiego, notarialnego (przy czym w odniesieniu do aplikantów wskazuje się, że aplikanci pozaetatowi – jako nie pozostający w zatrudnieniu są wyłączeni).

        Problematyczna jest kwestia komornika (nie został tu wprost wymieniony, choć został wymieniony w art. 26 URP, ustanawiającym zakaz wpisania na listę radców prawnych osób wykonujących m.in. zawód komornika). Należy jednak przyjąć, że komornik podpada pod pojęcie organów wymiaru sprawiedliwości.

Do organów ścigania należy zaliczyć obok prokuratury również Policję, Straż Graniczną, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Centralne Biura Antykorupcyjnego.

Zgodnie z art. 65 URP kara dyscyplinarna zawieszenia prawa do wykonywania zawodu radcy prawnego może być orzeczona na czas od trzech miesięcy do pięciu lat.

Zgodnie natomiast z art. 222 URP zawieszenie takie może nastąpić także, na czas trwania postępowania, w razie wszczęcia postępowania poprzedzającego uchwałę rady izby w sprawie trwałej niezdolności do wykonywania zawodu.

Uchwała rady OIRP w sprawie zawieszenia prawa do wykonywania zawodu radcy prawnego powinna być podjęta w terminie 30 dni od powzięcia wiadomości o zaistnieniu zdarzenia. Od uchwały o zawieszeniu prawa do wykonywania zawodu zainteresowanemu służy odwołanie do Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych w terminie 14 dni od dnia doręczenia uchwały. Uchwała Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych powinna być podjęta w terminie 30 dni od dnia doręczenia odwołania. Od ostatecznej uchwały Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych zainteresowanemu służy odwołanie do Ministra Sprawiedliwości. Od ostatecznej decyzji Ministra Sprawiedliwości zarówno zainteresowanemu jak i Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych służy skarga do sądu administracyjnego w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji.

Radca prawny, któremu zawieszono prawo do wykonywania tego zawodu pozostaje nadal członkiem korporacji zawodowej wpisanym na listę radców prawnych, z wszelkimi prawami i obowiązkami wynikającymi z przynależności samorządowej. Radca taki zostaje natomiast pozbawiony prawa do wykonywania jakichkolwiek czynności zawodowych wchodzących w zakres pomocy prawnej (wykonywanie zawodu radcy prawnego polega bowiem na świadczeniu pomocy prawnej).