sobota, 20 czerwca 2009

Kadencja organów samorządu

Kadencja organów samorządu = 3 lata, jednakże organy są obowiązane działać do czasu ukonstytuowania się nowo wybranych organów.

Odwołanie = Członkowie organów mogą być odwołani przez organ, który ich wybrał.

Ta sama funkcja = max. 2 następujące po sobie kadencje.

Wybory = w głosowaniu tajnym przy nieograniczonej liczbie kandydatów.

Organami samorządu są:
(kadencja 3 lata; quorum ½)

Dla Krajowej Izby Radców Prawnych:

  1. Krajowy Zjazd Radców Prawnych,
  2. Krajowa Rada Radców Prawnych,
  3. Wyższa Komisja Rewizyjna,
  4. Wyższy Sąd Dyscyplinarny,

Dla Okręgowych Izb Radców Prawnych (19):

  1. zgromadzenie OIRP,
  2. rada OIRP, - dziekan
  3. okręgowa komisja rewizyjna,
  4. okręgowy sąd dyscyplinarny.

Art. 43 URP został zmieniony ustawą z dnia 30.06.2005 r. o zmianie ustawy - Prawo o adwokaturze i niektórych innych ustaw z dniem 10 września 2005 r. – wcześniej kadencja organów samorządu trwała cztery lata i nie było maksymalnej liczby kadencji. Z uwagi na brak przepisów przejściowych regulujących zagadnienia intertemporalne dotyczące długości kadencji organów samorządu radców prawnych i maksymalnej liczby kadencji pojawiła się kontrowersja co do zgodności przepisów zmieniających z art. 2 Konstytucji (zasada demokratycznego państwa prawa). Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak (08.11.2006 r.), że nie są one niezgodne z art. 2 Konstytucji.

Kadencja organów rozpoczyna się z chwilą ich ukonstytuowania i trwa 3 lata [ustawa nie przewiduje skrócenia kadencji]. Organy działają aż do ukonstytuowania się nowo wybranych organów.

Ukonstytuowanie się organów powinno nastąpić w ciągu 14 dni od dnia zakończenia obrad odpowiednio zgromadzenia OIRP lub KZRP. Należy przyjąć, że ukonstytuowanie się organu następuje z chwilą dokonania wyborów prezydium rady (OIRP lub KRRP) bądź przewodniczących sądu dyscyplinarnego i komisji rewizyjnej.

Nie można także kandydować jednocześnie do więcej niż jednego organu okręgowej bądź krajowej izby.

Mandat członka organu wygasa na skutek:

  • ukonstytuowania się nowowybranego organu samorządu -§23 uchwały w sprawie zasad przeprowadzania wyborów do organów samorządu radców prawnych ….;
  • śmierci;
  • skreślenia z listy radców prawnych;
  • przyjęcia przez właściwy organ na najbliższym posiedzeniu rezygnacji z pełnionej funkcji [składający mandat powinien wykonywać obowiązki aż do podjęcia uchwały stwierdzającej wygaśnięcie mandatu, a rezygnację winien umotywować – art. 49 Kodeksu Etyki];
  • odwołania członka – na wniosek organu, którego pełniący mandat jest członkiem a także KRRP, Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, Wyższej Komisji Rewizyjnej – w stosunku do członka każdego organu.

Odwołania dokonuje uchwałą organ, który dokonał wyboru na pełnioną funkcję. Zgromadzenie OIRP może odwołać cały organ OIRP jak i poszczególnych członków każdego organu. Podstawą odwołania może być: niewykonywanie obowiązków członka organu samorządu lub wykonywanie ich niezgodnie z Kodeksem Etyki lub ukaranie dyscyplinarne karą zawieszenia bądź pozbawienia prawa wykonywania zawodu.

Obowiązki członka organu kolegialnego, którego mandat wygasł w czasie trwania kadencji, podejmuje r.p., który w czasie wyborów do tego organu otrzymał w kolejności (a więc na miejscu nie mandatowym) największą liczbę głosów. Radca ten może nie wyrazić zgody na objęcie obowiązków w toku kadencji. Członkiem organu zostaje wówczas osoba kolejna na liście. W razie gdy organ liczy mniej niż minimalna ilość członków a nie można obsadzić z listy miejsca tego członka należałoby zwołać odpowiednio nadzwyczajne zgromadzenie OIRP / nadzwyczajny Krajowy Zjazd Radców Prawnych celem przeprowadzenia wyborów uzupełniających. W odniesieniu do KRRP, Wyższej Komisji Rewizyjnej, Wyższego Sądu Dyscyplinarnego oraz Zastępców Głównego Rzecznika Dyscyplinarnego nie jest wymagane przeprowadzenie wyborów uzupełniających, gdy ich stan liczebny zmniejszy się o nie więcej niż 20%.