sobota, 20 czerwca 2009

Nadzwyczajne Zgromadzenie OIRP

Nadzwyczajne zgromadzenie OIRP zwołuje Rada OIRP:

    1)     z własnej inicjatywy,

    2)     na wniosek KRRP,

    3)     na wniosek swego prezydium lub okręgowej komisji rewizyjnej,

    4)     na wniosek 1/3 członków OIRP.

Nadzwyczajne zgromadzenie OIRP powinno być zwołane w ciągu 3 tygodni od dnia wpływu wniosku.

    Ustawa nie ogranicza przedmiotu obrad nadzwyczajnego zgromadzenia – może ono zostać zwołane dla zajęcia stanowiska w sprawach należących do ustawowych zadań samorządu, a także dla realizacji uprawnień zastrzeżonych dla zgromadzenia zwyczajnego w tym i wyborczego [np. odwołania organów izby lub ich członków, wybór na wakujące stanowiska w tych organach].

    Nadzwyczajne zgromadzenie jest również instrumentem kontroli nad działalnością pozostałych organów izby i reagowania na ich trwałą bezczynność. Inicjatywę jego zwołania przyznano więc nie tylko radzie izby i prezydium rady, ale i okręgowej komisji rewizyjnej, KRRP oraz jednej trzeciej członków izby [radców prawnych i aplikantów radcowskich].

    Wnioski o zwołanie zgromadzenia winny być kierowane do rady izby, która obowiązana jest zwołać zgromadzenie w ciągu trzech tygodni. Ani ustawa ani prawo korporacyjne nie wskazują trybu postępowania w razie gdy rada izby zgromadzenia nie zwoła. Wydaje się iż wówczas zgromadzenie może zostać skutecznie zwołane przez prezydium rady izby jako jej organ wykonawczy lub przez KRRP sprawującą nadzór nad działalnością okręgowych izb.