sobota, 20 czerwca 2009

Odwołanie od OSD

Odwołania od Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego

Formy rozstrzygnięcia sądu dyscyplinarnego:

  • orzeczenia albo
  • postanowienia

Orzeczenie może być wydane jedynie na rozprawie.

Odwołania = od orzeczeń i postanowień kończących postępowanie w sprawie odwołanie przysługuje stronom oraz MS w terminie 14 dni od dnia doręczenia odpisu orzeczenia albo postanowienia, wraz z uzasadnieniem i pouczeniem o terminie i trybie wniesienia odwołania.

Prawo wglądu do akt = MS oraz osobom przez niego upoważnionym przysługuje w każdym stadium postępowania prawo wglądu do akt i żądania informacji o wynikach postępowania dyscyplinarnego, jak również prawo żądania prawomocnych orzeczeń dyscyplinarnych bądź postanowień wraz z aktami sprawy.

(II Instancja) Od orzeczeń i postanowień kończących postępowanie w I instancji przysługuje stronom odwołanie w terminie 14 dni od doręczenia odpisu orzeczenia z uzasadnieniem i pouczeniem o możliwości i trybie wniesienia odwołania, które wnosi się do Sądu lub organu, który wydał zaskarżone orzeczenie.

Postępowanie odwoławcze toczy się przed Wyższym Sądem Dyscyplinarnym – w sprawach rozpoznanych w I instancji przez okręgowy sąd dyscyplinarny (wtedy skład 3 osobowy), a jeśli w pierwszej instancji orzekał Wyższy Sąd Dyscyplinarny - przed tym sądem, ale w składzie 5 osobowym (art. 62)

    Dopuszczalne jest cofnięcie odwołania do rozprawy, jednakże jeśli odwołanie jest na korzyść obwinionego – nie może być cofnięte bez jego zgody.

    Odwołanie jest rozpoznawane na rozprawie - w granicach odwołania, ale sąd bierze pod uwagę z urzędu naruszenie prawa materialnego i istotne uchybienie procesowe – jeśli mogło wpłynąć na treść orzeczenia, może też orzec poza granice odwołania, gdy zmienia orzeczenie na korzyść obwinionego, gdyż orzeczenie jest oczywiście niesprawiedliwe.

    Orzeczenie może zapaść na niekorzyść obwinionego tylko, gdy wniesiono na niekorzyść odwołanie i tylko w granicach tego odwołania. Po rozpoznaniu sąd utrzymuje w mocy zaskarżone orzeczenie, uchyla je w całości lub części i orzeka co do istoty sprawy albo przekazuje do ponownego rozpoznania. Prawomocne orzeczenie o ukaraniu podlega niezwłocznemu wykonaniu.