sobota, 20 czerwca 2009

Ocena radcy prawnego

Ocena pracy zawodowej radcy prawnego

Ocena pracy radcy = dokonuje kierownik jednostki organizacyjnej, po zasięgnięciu opinii radcy prawnego wskazanego przez radę OIRP.

    Art. 19 URP: Rozwiązanie stosunku pracy za wypowiedzeniem z radcą prawnym przez jednostkę organizacyjną z powodu nienależytego wykonywania obowiązków radcy prawnego wynikających z przepisów niniejszej ustawy może nastąpić po uprzednim zasięgnięciu opinii rady OIRP. Opinia ta powinna być przesłana jednostce organizacyjnej w terminie 14 dni od dnia otrzymania od tej jednostki zawiadomienia o zamiarze rozwiązania stosunku pracy.

    Art. 221 URP: Rada OIRP jest uprawniona do kontroli i oceny wykonywania zawodu przez r.p. i prawnika zagranicznego wpisanego na listę prawników zagranicznych, prowadzoną przez radę OIRP. Kontrolę przeprowadzają i oceny dokonują wizytatorzy powołani przez radę spośród radców prawnych.

    W art. 16 zawarto przepis o charakterze ochronnym, adresowany do pracodawcy, przewidziany dla wzmocnienia niezależności radcy prawnego świadczącego pomoc prawną w ramach stosunku pracy (stosunku służbowego). Zasięgnięcie opinii jest wymagane w każdym przypadku dokonywania przewidzianej prawem lub wewnętrznymi uregulowaniami pracodawcy formalnej, udokumentowanej oceny pracy zawodowej radcy prawnego (np. przy sporządzaniu ocen okresowych). Pracodawca może nie uwzględnić treści opinii organu samorządu zawodowego przy ocenie.

    Na podstawie wniosku pracodawcy dziekan rady OIRP zarządza przeprowadzenie wizytacji. Dokonują jej dwaj członkowie okręgowego zespołu wizytatorów, powołanego przez radę OIRP, a następnie sporządzają stosowne sprawozdanie i wnioski, w oparciu o które dziekan rady OIRP przedstawia pracodawcy żądaną opinię.

    Termin i tryb, w jakim rada OIRP uczestniczy w opiniowaniu zostały unormowane w regulaminie w sprawie zakresu i trybu działania oraz zasad wynagradzania wizytatorów (przyjętym uchwałą KRRP). Wizytację przeprowadza się i oceny dokonuje także w sytuacjach określonych w art. 19 ust. 1 (rozwiązanie stosunku pracy) i art. 221 (kontrola i ocena wykonywania zawodu) URP.

    Brak konsultacji zamiaru wypowiedzenia z organem samorządu stanowi naruszenie przepisów o wypowiadaniu umowy o pracę — rodzi po stronie zwalnianego radcy prawnego roszczenia przewidziane w Kodeksie pracy w razie niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę.

    Uprawnienie rady OIRP do kontroli i oceny wykonywania zawodu przez r.p. wynika ze szczególnego zadania samorządu radcowskiego, jakim jest "nadzór nad należytym wykonywaniem zawodu" (art. 41 pkt 5 URP). Powodem zlecenia wizytacji mogą być sytuacje określone w art. 16 (tj. ocena pracy zawodowej przez kierownika) i 19 URP (tj. rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem), a także potrzeba kontroli i oceny wykonywania zawodu przez r.p., wynikająca ze złożonej do rady OIRP skargi lub sygnalizacji, albo wniosku krajowych lub okręgowych organów samorządu. W ramach nadzoru rada OIRP uprawniona jest do podejmowania czynności kontrolnych, którym r.p. obowiązany jest się poddać i nie czynić niczego, co mogłoby je udaremniać lub utrudniać. Powinien przy tym współdziałać z podmiotem kontrolującym, tj. udostępniać pomieszczenia i dokumenty, udzielać stosownych wyjaśnień. Przeprowadzenie wizytacji u radcy prawnego wykonującego zawód w ramach stosunku pracy wymaga także współdziałania ze strony jego pracodawcy.

    Radcy prawnemu przysługuje prawo złożenia pisemnych wyjaśnień w ciągu 3 dni od otrzymania protokołu kontroli.